Układ strony ma ogromne znaczenie dla czytelności całego serwisu internetowego. W praktyce wykorzystuje się trzy podstawowe grupy układów stron – układ pionowy, układ poziomy i układ centralny.
Najczęściej wykorzystywane są układ pionowy i centralny. Układ poziomy stosowany jest bardzo rzadko, gdyż użytkownicy nie lubią przewijania stron w poziomie – często mając styczność z taką stroną nie zapoznają się z jej treścią i szybko ją opuszczają.
Najczęściej układy stron projektowane są w taki sposób aby mieściły się w szerokości strony, która wynosi średnio 770 pikseli. Powodem takiego stanu rzeczy jest przystosowanie się do starszych monitorów, które nieprawidłowo wyświetlają strony, których szerokość przekracza zalecaną wartość. Nowoczesne monitory pozwalają na wyświetlenie obrazu w rozdzielczości do 1920px×1080px jednak użytkowników korzystających z tego typu monitorów jest obecnie niewielu. Tworząc użyteczny serwis internetowy należy więc zaprojektować go w taki sposób aby jego układ automatycznie dostosował się do rozdzielczości w jakiej użytkownik przegląda serwis.
Na rysunkach poniżej zostały przedstawione układy stron, najczęściej stosowane przez webmasterów.

Układ strony
Układ blokowy centralny.

 

Układ strony
Układ dwukolumnowy asymetryczny z menu prawostronnym.

 

Układ strony
Układ dwukolumnowy asymetryczny z menu lewostronnym.

 

Układ strony
Układ dwukolumnowy symetryczny.
Układ strony
Układ trójkolumnowy.

O autorze